A napokban már egyre többször csillant fel a remény arra, hogy közeledik a jobb idő, lassan itt a tél és a borongósabb napok vége. Többet merészkedik fel az égre a már régóta várt napsugár, hosszabbodnak a nappalok, és sokszor már érezni a tavaszi szellő könnyedségét.
Ebben az időszakban nem csak a természet ölt új ruhát és éled újjá, de mi magunk is. Mind kívülről, mind belülről felfrissülünk, és mi is kibújunk a „barlangunkból”.
Sokszor ez az a pillanat, amikor rászánjuk magunkat a változtatásra, és szeretnénk új külsővel, frissen és fitten köszöntetni a jó időt. Ahogy leöltjük magunkról a réteges öltözéket szembesülünk újra önmagunkkal, és sokszor ilyenkor teszünk új elhatározásokat a külsőnkkel szemben is.
Most még tökéletesen időben vagyunk ahhoz, hogy az elhatározásainkat fokozatos, lassú munkával megvalósítsuk, és ne pánikszerűen, minél gyorsabban akarjuk elérni a kitűzött céljainkat.
A következő néhány sorban, ehhez szeretnék Neked segítséget nyújtani, különböző tippekkel hozzásegíteni a tavaszi külső és belső nagytakarításhoz!
- Ahhoz, hogy minden tervünk sikerrel járjon, a legfontosabb lesz a magaddal és a testeddel szemben támasztott türelem. (Ilyenkor mindig gondolj arra, hogy az esetleges plusz kilók sem egyik napról a másikra szaladtak fel rád, hanem akár több hónap alatt. Ezt észben tartva kezd el a fokozatos, és kitartó munkát!)
- A céljaid legyenek reálisak, gondold át, hogy mennyi időt és energiát tudsz rászánni hetente a mozgásra, és annak megfelelően haladj előre. (pl.: ha tudod, hogy neked heti 5 edzés nem fér bele, akkor meg se próbáld ezt kitűzni magad elé, hiszen ezzel rögtön kudarc élményt és csalódottságot okozol magadnak.)
- A mozgás tervezésénél vedd figyelembe, hogy a szervezet alkalmazkodásához és a kívánt fejlődéshez szükséges legalább heti két (de inkább három) alkalommal beiktatni az edzést.
Ez a gyakoriság fontos, hogy megfelelő intenzitással (saját edzettségedhez mérten!), és terjedelemmel párosuljon.
(Tehát, csak akkor lesz látványos a fejlődés, ha az edzésingerek elérik a megfelelő terjedelmet és intenzitást.) - Az edzéseid tervezésekor azt a tényt is tartsd szem előtt, hogy a változatlan terhelések sajnos csak az átlagos sportforma megőrzésére jók, növekvő teljesítményt azonban csak fokozatosan emelkedő terheléssel tudunk elérni. Gondold át, hogy Neked mi a célod, majd ennek megfelelően alakítsd az edzésed terhelési összetevőjét (pl.: a feladatok erősségét/intenzitását, a feladatok mennyiségét/terjedelmét, és az edzésed gyakoriságát:az edzéseid számát/naponta, hetente, havonta).
- Mint tudjuk, a külső megjelenésben a mozgás mellett az étkezésnek még inkább kitüntetett szerepe van. Ezen a területen is a fokozatosságot javaslom, ne próbálj meg egyik napról a másikra drasztikusan változtatni, hanem átgondoltan, lépésről lépésre vezesd be a könnyedebb étkezéseket, legyél tudatos, és átgondolt a vásárlásoknál is!
- Ne dőlj be semmiféle divatos diétának, néhány napos fogyasztó trükköknek, legyél szorgalmas, hiszen a hosszú távú súlymegtartás, életmódváltás a cél! (Ne felejtsd el, hogy egy hét alatt – 0,5-1 kilógramm fogyás javaslott és egészséges. E fölötti, nagyobb mértékű fogyás okozza a már jól ismert jojó effektust is.)
- Haladj célról célra, élvezd a mozgás örömét, szeresd, amit csinálsz!
- Végül, de nem utolsó sorban, igyekezz minél többet a szabadban töltődni, élvezd a nap melegét, töltődj fel ne csak testileg, de lelkileg is!
Bízom benne, hogy ez a néhány gondolat segít az elindulásban, és mindenki frissen, fitten és kipihenten üdvözli majd a napsütéses, életteli tavaszunkat!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: