A korábbi gondolatmenetet folytatva, a mostani bejegyzésben az edzés utáni táplálkozás kerül a terítékre.
Mielőtt azonban nekiveselkednénk a témának, szeretném most is hangsúlyozni, hogy mindezek általános, még csak épp a felszínt érintő javaslatok, melyek nem helyettesítik egy szakértő, egyénre szabott dietetikus tanácsát, véleményét.
Az ételek kiválasztását ebben az esetben is első sorban a mozgásunk fajtája (erő, erő-állóképesség, állóképesség) fogja meghatározni. Ezt szem előtt tartva szükséges biztosítani a szervezetünk számára az adott sportmozgásnak megfelelő tápanyagokat (szénhidrát, zsír, fehérje arány), vitaminokat, és szükséges visszapótolnunk a megfelelő mennyiségű folyadékot.
Mit tartsak szem előtt a mindennapokban?
- edzés után fél órával a lemerült szénhidrát raktárakat vissza kell tölteni. Erre alkalmas lehet egy energiaszelet, sportital, vagy a könnyen és gyorsan fogyasztható gyümölcsök (az én edzőtáskámban például mindig van egy alma, hiszen az kis helyen is elfér, és nem nyomódik össze.)
- Érdemes azonban azt is tudni, hogy a szénhidrát mellé fehérjét fogyasztva a glikogén pótlása gyorsabb, mintha önmagában csak szénhidrátot vennénk magunkhoz. (például egy tojás (fehérje) kiegészítve zöldségekkel vagy teljes kiőrlésű kenyér félével (szénhidrát) fogyasztva).
- A szénhidrát és a fehérje arány fogyasztására a 3:1 arány a legmegfelelőbb, tehát 3 gramm szénhidráthoz + 1 gramm fehérje fogyasztása javasolt.
- Ahhoz, hogy a sport utáni regenerációt a táplálkozásunkkal is segítsük, érdemes még magnéziumot, antioxidánsokat (C-vitamin), aminosavakat (BCAA, glutamin, arginin, HMB stb.) is fogyasztanunk.
- A mozgás során elveszített folyadékot megfelelő mennyiségben és minőségben pótoljuk vissza (elektrolit háztartás visszaállítása), egész nap legyünk figyelemmel a megfelelő folyadékfogyasztásra! (bővebben: https://sportorvos.hu/a-folyadekfogyasztas-es-az-etrend-idozitese/)
Alapvetően úgy gondolom, hogy a mozgás utáni étkezés sokkal egyszerűbb, és kevésbé érzékenyebb, mint az edzés előtti ételek megválasztása.
Ha már ezt a néhány alapelvet szem előtt tartod, és tudatosan, az aznapi állapotodat (saját tested jelzéseit), teljesítményedet, edzésed fajtáját is figyelembe veszed, akkor már könnyen össze tudod állítani a neked megfelelő, jóleső, tápláló és természetesen finom ételeidet.
Jó edzést, és jó étvágyat kívánok!
Bővebben a témáról:
https://biotechusa.hu/your-body/a-legfontosabb-aminosavak-sportoloknak/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: